Český svaz koloběhu

MISTROVSTVÍ SVĚTA NA KOLOBĚŽKÁCH 2014 ÚSPĚŠNĚ SKONČILO - 03.09. 2014

Mistrovství světa na koloběžkách 2014 ÚSPĚŠNĚ skončilo

O MS kromě krajských informovala i celostátní média: Česká televize, Český rozhlas.

Zítra (čtvrtek 3.9.)  na ČT 4 sport  lehce po 16:00 pak začene cca 10 – min povídání o MS koloběžkách, moderátor Stanislav Bartůšek, hosté Petr Pešta a Marek Kadlec

Níže přinášíme shrnutí atmosféry velikého závodu….

S pocity pohody a zažití výjimečné atmosféry velkého závodu opouštěli v neděli podvečer a během pondělí Plzeň reprezentační výpravy Austrálie, Kanady, USA, Kolumbie, Francie, Finska, Holandska, Rakouska, mnoha dalších evropských zemí i čeští závodníci a jejich doprovod.

V pořadí šesté Mistrovství světa na koloběžkách se po 10 letech vrátilo a úspěšně proběhlo v místě svého vzniku. Pořádající klub PSP-Klub koloběhu Plzeň dokázal společně se Sokolem Města Touškov uspořádat výjimečnou akci. Potvrdilo se, že historicky první Mistrovství světa v roce 2004 nastartovalo mezinárodní koloběžkové hnutí, což dokázal počet startujících, početný doprovod a divácký zájem. Co se však za 10 ještě nezměnilo, je nadšení závodníků, kteří mají chuť cestovat i tisíce kilometrů, pro radost z pohybu, pro radost ze setkání a vůli podat maximální výkon bez vidiny materiálního či finančního zisku. Koloběžkový sport je stále sportem ve své pravé podstatě a to je dobře.

Diváci v Plzni i v Městě Touškov viděli jedinečné představní koloběžkářů, extrémně svižnou jízdu, neskutečné nasazení, často až za hranice možností závodníka, tedy i drobné kolize a pády, což přidávalo závodům na dramatičnosti.

A jak Šampionát probíhal den po dni……

PRVNÍ DEN, pátek 29.8. Kritérium a Štafety Město Touškov

11:30 do startu prvního závodu MS – Kritéria Kadetů zbývají ještě tři a půl hodiny, přesto se před prezentací, která právě startuje tísní minimálně 100 účastníků a dává tušit, že tohle bude opravdu výjimečný víkend…..

Před startem kritéria Kadetů se nad Touškovem prohání dešťová průtrž a trasa závodu je mokrá, což v technických pasážích klade na účastníky vyšší nároky. Mokro a déšť vydrží i ženám.Při závodě mužů je již trasa částečně suchá, což ovšem nezabrání pádům na čele balíku v boji o první absolutní titul mistra světa. Těsné souboje, extrémní rychlost, padá plzeňský favorit Marek Kadlec, padá i další český favorit Tomáš Pelc, který však svoji ztrátu dokáže smazat a do finiše se za frenetického povzbuzování diváků řítí ve skupince 3 Čechů dotírající na těsně vedoucího Alpa Kuusista z Finska. Alpo první místo uhájí, Tomáš je druhý a Jaromír Odvárka třetí!

V ženách vzdoruje tříčlenné Holandské přesile jediná Češka Pavlína Soukupová. Pavlíně však v předposledním kole dochází síly a Holanďanky si souboj o medaile rozhodují už na trase a do finiše vjíždějí s mírnými odstupy. Zvítězila Rosanne Reijne před svojí mladší sestrou Maxime Reijne a třetí Hermien Koers. První česká žena Pavlína Soukupová dojela čtvrtá.

Štafety - Čeští muži získali zlato!

Po vložených závodech pro veřejnost S koloběžkou pro radost, kterých se zúčastnilo neuvěřitelných 61 závodníků od dětí po veterány, pokračoval páteční program Mistrovství světa závody štafet. Čeští muži vrátili Finovi porážku a prakticky od prvního úseku vteřinu po vteřině budují svůj náskok před pronásledovateli z Finska a Holandska. A tak později pod světly reflektorů na stupních vítězů i pod pódiem zní Česká hymna a v mnohých očích se zalesknou slzy štěstí…. V ženách opět vítězí Holanďanky, druhé a třetí místo také patří Holandsku (štafetám 2 a 3). Češky jsou čtvrté.

V kategoriích získal světové zlato kadet Jaroslav Anton, junior Jan Jurášek a muž senior Tomáš Pelc.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

DEN DRUHÝ, sobota 30.8.  Sprint centrum města Plzeň  - Amfiteár a park OC Plzeň Plaza

Fantastické představení koloběžkářů pokračuje a pořadatelé zvládli organizaci sprintu precizně, nedošlo k žádnému časovému posunu, bolest některých předchozích šampionátů se v Plzni rozhodně nekonala.

Ráno dlouhá kvalifikace, ve 13:15 závod pro veřejnost S koloběžkou pro radost - GP OC Plaza, jenž odstartoval plzeňský primátor. Na hromadném startu 50 závodníků další krásný pohled.

Od 14:00  vyřazovací souboje jenž z hlediště „sprinterské arény“ vypadaly ještě těsnější, předjíždění náročné, rychlost maximální. Moderátor Vašek Liška se činil stejně jako v pátek Standa Bartůšek a dokonce vyburcoval povzbuzující hlediště do  mexických vln. Ve velkém finále získal plzeňský favorit Marek Kadlec, bronzovou medaili, druhý dojel Stephan Bauman z Holandska a zvítězil Fin Kai Immonen. V ženách po druhé na šampionátu zvítězila Rosanne Reijne před Hermien Koers a třetí dojela česká žena Pavlína Soukupová!

V kategoriích získal světové zlato kadet Jaroslav Anton, junior Jan Jurášek a juniorka Apolena Drietiomská.

—————————————————————————————------------------------——-

DEN TŘETÍ, neděle 31.8. Dlouhý závod  Plzeň – Košutka, Gerská ul. za konečnou tramvaje č.4,  trasa na Záluží, na Ledce a zpět na Plzeň.

Od rána prší, pořadatelé staví další a další stany, pro převlečení závodníků, pro zázemí diváků. Parkují další a další auta závodníků i diváků…….

V půl desáté odstartoval dlouhý závod na 28 km pro ženy/juniory a 18 km pro Kadety. V ženách stejně jako v předchozích dnech zvítězila holandská závodnice Rosanne Reijne před svojí mladší sestrou Maxime Reijne a třetí skončila Pavlína Soukupová. V kategorií  kadeti získal světové zlato kadet Matyáš Olšar, v juniorkách Tereza Poulíková a junior Jan Jurášek.

V 11:05 pak odstartoval strhující závod mužů na 36 km. Od prvního kola se na špici pohybovala šesti – osmi členná skupinka složená z českých závodníků a létajícího Fina Alpa Kuusista. Češi dlouhé závody umí a díky početní převaze i splnění taktického plánu se do cílové rovinky řítí tři čeští závodníci s těsně dotírajícím Kuusistem. Za nadšeného povzbuzování obrovským diváckým davem a dohledu kamer se Mistrem světa stává Michal Kulka, druhý je Tomáš Pelc a druhý bronz získává plzeňský mladík Marek Kadlec!

Krásný závěr pro Česko i pořadatele, déšť ustává a při vyhlašování výsledků se zvedají i mraky, na závěr zní Česká  hymna a Mistrovství světa je na svém konci.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Už během neděle, včerejška i během dnešního dne přišla mnohá poděkování za skvěle uspořádané Mistrovství světa.

Děkujeme všem partnerům, neboť bez jejich finanční, materiální, pracovní a morální podpory by závody nemohly proběhnout.

Děkuje vám všem za účast, víme, že malé vady na kráse by se na organizaci daly najít. Přesto doufáme, že se vám atmosféra líbila a Mistrovství se kladně zapíše do vašich vzpomínek. A také, že Mistrovství světa bylo jedinečnou a povzbuzující pozvánkou na další rok či léta na koloběžkách a že se do Plzně při jiných závodech rádi vrátíte.

Petr Pešta

Předseda Organizačního výboru MS na koloběžkách 2014

 

ČT 4 Sport – Dlouhý závod report: http://www.ceskatelevize.cz/sport/ostatni/284738-kulka-se-stal-mistrem-sveta-v-kolobehu-na-32-kilometru/?mobileRedirect=off

ČT 4 Sport Kriterium report: http://www.ceskatelevize.cz/sport/nejnovejsi-videa/284619-v-touskove-zacalo-ms-kolobezek/

ZAK TV Sprint report (start 4:30) report:

https://www.youtube.com/watch?v=2PhWdwZBXLg&list=PLLhk7vsswP3AsxGJDo_5jS_AilWjuNxtS&feature=player_detailpage#t=269

 
 

Přidat komentář

 
 
 

 
 
 

Komentáře

 

Partneři

Generální partner

KOSTKA
 

Hlavní partner

YEDOO
 
KICKBIKE
 
Plzeňský kraj
 
Plzeň Plaza
 

Mediální partner

Radiožurnál
 
Plzeňské městské dopravní podniky
 

Partner

Český svaz koloběhu
 
Sportovní servis Apachi
 
FLOP dopravní značení
 
3F VISION
 
RB Mědílek
 
COLLM
 
BOULA IPK
 
FITSPORT
 
Boula IPK
 
Generali
 
Sokol Touškov
 
Tisk Losman
 
PSP KK Plzeň
 
Nadace 700 let města Plzně
 
Bohemia Sekt
 
PRECIOSA
 
Město Plzeň
 
 
 
2014 © WC Pilsen 2014 | designed by AG25