Co je a jak se pojede N-sprint na Zlaté koloběžce 2021

Množí se otázky, jak se vlastně v sobotu na Zlaté koloběžce Plzeň pojede nový typ závody, tzv. N-sprint. Protože se závody blíží, poskytujeme podrobnější informace.
Po konzultacích s časomírou a hlavně s Technickým delegátem ČSK pro závod Zlatá koloběžka se N-sprint pojede jak je popsáno v následujícím textu.

N-sprint je nový typ sprintu, kde závodí do konce všichni závodníci a každý závodník má stejný počet rozjížděk, jako ti, co vystoupají až na stupně vítězů. Není žádný vyřazovací pavouk, nikdo ze závodu nevypadne, nikdo si nezajede jen kvalifikaci.

Jedná se o úvodní kolo Rollo ligy 2021, není to Mistrovsví republiky, a tak bude u žen společná startovní listina od žákyň po ultravetránky, u mužů od žáků po ultraveterány. Odpadne tím dlouhé čekání málo obsazených kategoriích a tito závodníci se budou moci porovnat s nejlepšími. Kategorie kadetů a žáků získají jedinečné výkonnostní porovnání a závodní zkušenosti. Věkem a závody ostřílení borci zase mladé dravé soupeře. Bude to úplně nový formát, náročný pořadatelsky, ale doufáme zajímavý a napínavý pro závodníky.

Délka sprintu bude cca 850 m a každý závodník bude muset bedlivě sledovat hlášení moderátora a hlavně pokyny startéra.
Rozjížďky i jednotlivá kola rozjížděk půjdou rychle za sebou, maximální pauza mezi jednotlivými koly bude cca 30 minut. A rozjížďky čtvrtfinále, semifinále i finále budou startovat v intervalu 1 minuta od nejrychlejších rozjížděk k nejpomalejším, aby nedocházelo ke křížení či zpomalení na trati.  

Kvalifikace bude mít intervalový start po 15 sekundách dle startovní listiny od čísla 1. Seznamte se prosím včas se startovní listinou a svým startovním časem!
Při kvalifikaci N Sprintu je zakázán Drafting (jízda v háku). Kvalifikace i rozjížďky se startuji kopem (odrazem) nikoli rozběhem. Závodníci se připraví na startovní čáru na povel „připravte se“ a vystartují na následující povel Start, případně výstřel, či jiný výrazný zvuk. Na startu rozjížděk si závodníci vybírají startovní místo podle umístění z kvalifikace.

Čtvrtfinále: Podle dosaženého času v kvalifikaci sestavíme rozjížďky.
Princip je jednoduchý, rozjížďky jsou stanoveny podle umístnění v kvalifikaci: první rozjížďka 1.–6. místo, druhá 7.–12., třetí 13.–18., čtvrtá 19.–24., atd.

Semifinále: Z každé čtvrtfinálové rozjížďky postupují do silnější rozjížďky dva nejrychlejší závodníci a do slabší rozjížďky sestupují poslední dva závodníci z rozjížďky.

Finále je o celkovém umístění v N-sprintu a stále závodí všichni závodníci. Logicky, kdo jede Finále v rozjížďce A může stát na celkových stupních vítězů. Samozřejmě v kategoriích může stát na stupních i účastník rozjížďky E.

Následně dojde z celkových výsledků k rozdělení závodníků do kategorii stejně, jako při kritériu či dlouhém závodu.

Co je slovně popsáno výše, názorně vysvětlí modelová tabulka závodu 30 žen (PDF soubor).