Co je a jak se pojede N-sprint na Zlaté koloběžce 2021

Množí se otázky, jak se vlastně v sobotu na Zlaté koloběžce Plzeň pojede nový typ závody, tzv. N-sprint. Protože se závody blíží, poskytujeme podrobnější informace.
Po konzultacích s časomírou a hlavně s Technickým delegátem ČSK pro závod Zlatá koloběžka se N-sprint pojede jak je popsáno v následujícím textu.

N-sprint je nový typ sprintu, kde závodí do konce všichni závodníci a každý závodník má stejný počet rozjížděk, jako ti, co vystoupají až na stupně vítězů. Není žádný vyřazovací pavouk, nikdo ze závodu nevypadne, nikdo si nezajede jen kvalifikaci.

Jedná se o úvodní kolo Rollo ligy 2021, není to Mistrovsví republiky, a tak bude u žen společná startovní listina od žákyň po ultravetránky, u mužů od žáků po ultraveterány. Odpadne tím dlouhé čekání málo obsazených kategoriích a tito závodníci se budou moci porovnat s nejlepšími. Kategorie kadetů a žáků získají jedinečné výkonnostní porovnání a závodní zkušenosti. Věkem a závody ostřílení borci zase mladé dravé soupeře. Bude to úplně nový formát, náročný pořadatelsky, ale doufáme zajímavý a napínavý pro závodníky.

Délka sprintu bude cca 850 m a každý závodník bude muset bedlivě sledovat hlášení moderátora a hlavně pokyny startéra.
Rozjížďky i jednotlivá kola rozjížděk půjdou rychle za sebou, maximální pauza mezi jednotlivými koly bude cca 30 minut. A rozjížďky čtvrtfinále, semifinále i finále budou startovat v intervalu 1 minuta od nejrychlejších rozjížděk k nejpomalejším, aby nedocházelo ke křížení či zpomalení na trati.  

Kvalifikace bude mít intervalový start po 15 sekundách dle startovní listiny od čísla 1. Seznamte se prosím včas se startovní listinou a svým startovním časem!
Při kvalifikaci N Sprintu je zakázán Drafting (jízda v háku). Kvalifikace i rozjížďky se startuji kopem (odrazem) nikoli rozběhem. Závodníci se připraví na startovní čáru na povel „připravte se“ a vystartují na následující povel Start, případně výstřel, či jiný výrazný zvuk. Na startu rozjížděk si závodníci vybírají startovní místo podle umístění z kvalifikace.

Čtvrtfinále: Podle dosaženého času v kvalifikaci sestavíme rozjížďky.
Princip je jednoduchý, rozjížďky jsou stanoveny podle umístnění v kvalifikaci: první rozjížďka 1.–6. místo, druhá 7.–12., třetí 13.–18., čtvrtá 19.–24., atd.

Semifinále: Z každé čtvrtfinálové rozjížďky postupují do silnější rozjížďky dva nejrychlejší závodníci a do slabší rozjížďky sestupují poslední dva závodníci z rozjížďky.

Finále je o celkovém umístění v N-sprintu a stále závodí všichni závodníci. Logicky, kdo jede Finále v rozjížďce A může stát na celkových stupních vítězů. Samozřejmě v kategoriích může stát na stupních i účastník rozjížďky E.

Následně dojde z celkových výsledků k rozdělení závodníků do kategorii stejně, jako při kritériu či dlouhém závodu.

Co je slovně popsáno výše, názorně vysvětlí modelová tabulka závodu 30 žen (PDF soubor).

Partneři ČSK

Moc si vážíme podpory a děkujeme.

Chcete podpořit koloběžkový sport? Napište nám.