Závody v Hradci Králové určily konečné pořadí Rollo ligy 2019

ROLLO LIGA – největší, jedinečná a nejstarší soutěž na světě – má za sebou krásný 45. ročník.

České koloběžkové prostředí se zase posunulo o kousek vpřed. Každého závodu Rollo ligy 2019 se v průměru účastnilo 140 závodníků. Liga je zase trochu dynamičtější, početnější, vyspělejší i divácky atraktivnější. Stále však platí, že koloběžky jsou čistě amatérskou záležitostí, kde jsou vidět stroje postavené na míru včetně karbonových speciálů, ale především komerční sportovní koloběžky a hobby univerzálky. Závodů se účastní výkonnostní sportovci i čistí “hobíci”, krásné studentky i zralé ženy, mladí muži i ostřílení matadoři. Zkrátka borci z celého Česka, kteří mají chuť cestovat na závody stovky a tisíce kilometrů, pro radost z pohybu, pro radost ze setkání, vůli podat maximální výkon bez vidiny materiálního a finančního zisku. O tom stále je koloběžkový spor. Sport ve své pravé podobě.

Finále 45. ročníku Rollo ligy se jelo poprvé v novodobé historii jako jednodenní závod, v neděli 29. září 2019 v centru Hradce Králové – jako kritérium IDEA Velká cena Hradce Králové v koloběhu, součást Hradeckého cyklo festivalu. Velmi atraktivní 1,3 km dlouhý okruh v centru města byl technický a v silném větru i těžký. Prověřil zdatnost závodníků.
Díky Rafkárně za uspořádání.

Všechny závody koloběžkářů od žáků, žen u mužů přinesly divácky zajímavý a napínavý průběh s hromadným finišem.
U mužů měl nejvíce sil letošní celkový vítěz Tomáš Pelc, před druhým juniorem Romanem Matyášem a třetím Michalem Jarůškem.
V ženském závodě zvítězila také letošní celková vítězka Kateřina Ševcová před Hanou Štípalovou a třetí Denisou Killarovou. Mezi první a druhé místo žen se vklínil ultravetrán Lubomír Macháček.
Výsledky kritéria byly vyhlašovány ihned po dojezdu závodníků do cíle a před startem další kategorie. Sice je to atraktivní forma, ale výsledky nejsou zveřejněny (vytisknuty) na přístupném místě a není dodrženo 20 minut na případný protest a dohledání skutečnosti. Což by v Hradci bohužel stejně nešlo díky pádu cílové kamery hned na úvod programu a tak došlo ve vyhlašování výsledků k nedostatkům a na stupních stáli i závodníci, kteří stupně neobsadili. Tímto se moc dotčeným omlouváme a doufáme ve shovívavost. Vzniklá situace je další poučení a je jasné, že praxí osvědčené ustanovení z Pravidel o vyvěšování výsledků a 20 minutách bude v dalších sezónách bez výjimek platit všude.
Klukům z časomíry se snad nedostatky během pondělí podařilo odstranit, dříve to kluci nezvládli, neboť cykloprogram byl až do nedělních 19:00.
Výsledky 5. kola Rollo ligy 2019 najdete tady.

Z výše uvedeného také vyplývá, že kompletní výsledky Rollo ligy 2019 se ještě zpracovávají.
Přes lapálii na závěr stejně platí, že zvítězit mohou jen někteří, ale vyhráli všichni, kteří zažili jedinečný seriál koloběžkových závodů, Rollo ligu, která letos ujela již 51 let od svého založení.

3, 4… Trhni si nohou!

DIPLOMY ZA CELKOVÉ POŘADÍ – ROLLO LIGA 2019