Legendární postavy historie české koloběžkové Rollo ligy

Koloběžková Rollo loga píše svoji prastarou historii již od roku 1968 s odmlkou mezi lety 1982 a 1988. Dějiny tohoto krásného sportu jsou tak protkány nebývalým množstvím opravdu zajímavých osob, které se zapsaly do kroniky koloběhu písmem nesmazatelným. Zde jsou někteří z nich…

Jiří Dupal

Pamětník z nejpovolanějších. První start v Rollo lize zaznamenal již v roce 1974 a v dresu RT Praha jako poslední zástupce tohoto kdysi slavného mančaftu objíždí závody dodnes. Jirka je pamětní deskou dějin české Rollo ligy. Část archivu však vzala velká voda, která se před lety provalila Karlínem.

Milan Gazárek

“Gazda” se objevil na startovním roštu české Rollo ligy poprvé v roce 1975. V dresu dnes již zaniklé TESLA Rožnov řádil až do roku 1978, aby se po dalších dvacet let schoval do ústranní a tajně trénoval. Svůj revival Gazi naplánoval na sezonu 1999, kdy se vrátil v dresu rožnovského VKK. Od této doby až dodnes patří Gazi pravidelně do TOP 5 celkového hodnocení Rollo ligy. V roce 2001 nakrátko změnil barvy dresu na žluté trikoty RC Zlín, aby byl v roce 2004 vytrejdován do nadnárodního ULTIMA K.LAP TEAM spolu se svojí dcerou Lucií za dvě basy plzeňského piva. V dresu Ultimy se Gazi dostal na vrchol, když vybojoval v roce 2007 druhé místo v Rollo lize a stal se několikanásobným veteránským mistrem Evropy i světa.
V roce 2009 oslavil “Gazi” padesát a jeho kariéra ještě zdaleka není u konce, i když nyní je opět nezvěstný.

David Seeman

V roce 1978 se Daviďas objevil v dresu RRT Praha na Rollo lize ve svých 16 letech poprvé a zůstal ji věrný dodnes. Aktivně se podílel na znovurozjetí Rollo ligy po vynucené pauze v osmdesátých letech a na přelomu osmdesátých a devadesátých let byl k nezastavení, o čemž svědčí 4 tituly Mistra Rollo ligy v řadě z let 89-92,19 vítězných závodů,264 odjetých závodů a pouze jedna DSF. Pokud vás někdy ve sjezdu předjížděl holohlavý blázen se šátkem na 12″ koloběžce, pak to byl právě Daviďas.

Rostislav Točík

Vděčíme-li někomu za to, že Rollo liga se jezdí dodnes, pak je to zejména Rosťa. V roce 1988 to byl on, kdo inicioval znovuobnovení ligy, a to bez jakékoliv předchozí účasti na ligovém závodě. Ve žlutém dresu JaFiDuTo Kadań se svými kumpány Jandou, Filipem a Duškou táhl Rosťa zejména devadesátá léta českého koloběhu. Rosťa dnes vede historickou tabulku Rollo ligy s nejvyšším počtem účastí v závodech. V současnosti pečuje zejména o paměti a statistiky Rollo ligy a je sekretářem ČSK.

Petr Vavruša a Jiří Ešner

Petra a Jirku nelze zmínit jinak než pod společným titulkem. Oběma bijí jejich srdce za jediný tým, klub který oba založili a za nějž jezdí dodnes – RC Zlín. Oba borci jsou jedni z mála, kdo odmítají přechod na velké koloběžky a stále závodí na 12″ koloběžkách vlastní výroby. Petr Vavruša ze na závodech objevil poprvé v roce 1992 a v roce 1994 vyválčil svůj zatím jediný titul Mistra ligy. V následujícíh sezonách se však musel sklonit před uměním svého kolegy – Jura vyhrál další 4 tituly Mistra ligy a RC Zlín tak v letech 1994-1998 nenašel přemožitele. Oba borci závodí doposud a zdá se, že ještě dlouho budou.

Ladislav Provod

Pokud máme vyzvednout některé jméno z novodobé historie českého koloběhu, pak by to měl být zejména Láďa Provod. Láďa je vlajkovou lodí PSP KK Plzeň. Na závodech se poprvé objevil i s celým PSP KK v roce 1999. Postupně předčil své kolegy, bratry Pešty, a počínaje rokem 2003 dominuje Rollo lize nebývalým způsobem, čemuž svědčí 6 titulů Mistra Rollo ligy v řadě, přičemž v průběhu nové dekády nebyl poražen např. 3 roky v řadě a přemožitele hledá těžko dodnes. Na evropské scéně se Láďa dočkal zlata konečně v roce 2009 na domácím evropském mistrovství v Plzni (hned 3 tituly) a nespočet medailí ze světových šampionátů se pokusí jistě završit na MS 2010 v Itálii zlatým triumfem.

Petr Pešta

Zakladatel a vůdce PSP KK Plzeň převzal v devadesátých letech žezlo předsedy ČSK a v průběhu nového tisíciletí posunul společně se svým mančaftem koloběh o míle a míle kupředu. Hlavně jeho zhásluhou se Česká republika stala dějištěm prvního Mistrovství Evropy v koloběhu (2002) a prvního Mistrovství světa v koloběhu (2004).