Legendární závody a tratě koloběžkové Rollo ligy

Rollo liga pamatuje nespočet závodů a tratí k nim příslušejících. Některé jsou však zapsány do dějin zlatým písmem a jsou s nimi spojovány historky a legendy více či méně uvěřitelné…

Tour de Šumava

Skutečnost, že Tour de Šumava oslavila v roce 2009 dvacet let existence hovoří za vše. Šumavská chalupa Vaška Březiny v Šindlově nedaleko Nových Hutí je poslední baštou koloběhu takového, jaký byl v minulém tisíciletí. Jde o posledního nositele původního pojetí koloběhu a v tomto smyslu jde o nedotknutelný závod. 30km dlouhý silniční závod je znám svými dlouhými výjezdy a krkolomnými sjezdy v oblasti Borové Lady a Kvildy. Přeživší se večer scházejí u ohně a sudu dobrého piva ve stanovém městečku vyrostlém na zahradě Vaškovi roubenky. Noc bývá dlouhá. Když ranní mlha spolu s křiklavým hlasem z megafonu svolává účastníky na start nedělní 7km dlouhé časovky do vrchu, není leckterým borcům do skoku. Urazit závod svojí nedělní neúčastí si však může dovolit snad jen Gazi, a to pouze v každé sudé sezoně. Šumava je skutečnou baštou koloběhu, zná pot, slzy a občas i krev a zlámané kosti – jako taková je nedotknutelná a nesmrtelná.

Zlín – ZOO

Závody zlínského RC se v průběhu let točili na mnoha tratích, většinou však víkendový zádvod nevynechal trať na okruhu vedoucím přes Fryšták a ZOO Lešná. Kopcovitý závod se vyznačuje zejména nejprudším sjezdem v Rollo lize z Lešné směrem na Fryšták, který je bez jediné zatáčky a koloběžky se tak hravě řítí dolů rychlostí přes 80km/h. Závod se jel naposled v roce 2008 a zdá se, že jeho návrat bude komplikovat výstavba dálnice, která by měla závodní trať v jednom bodě protínat.

Brno – Masarykův okruh

Závody na Masarykově okruhu organizovány pod záštitou Luďka Koláře byly vždy jedním z vrcholů sezony. Mnozí z borců vždy až na místě zjistili, jak kopcovitý závodní okruh pro silniční motocykly skutečně je. Rollo liga se zde konala opakovaně po mnoho let, poslední závod zde vyhrál Láďa Provod v roce 2007. V roce 1999 se zde strhla jedna z prvních bitev mezi finskými koloběžkáři a našimi borci, když Finové Kuusisto a Porthin ukázali počáteční převahu SUOMI v koloběžkovém světě. Atmosféra ztichlých tribun cílové rovinky a galusek svištících po hladkém asfaltu nyní chybí, my doufáme, že ne navždy.

Bystřička

Závod okolo vodní nádrže Bystrička u Valašského meziříčí je opředen mnoha legendami a pověstmi… Smrtelná kombinace kopcovitého závodu s nedělním 4 km dlouhým sjezdem Lázy – Mikulůvka, byla vyhledávaným a velmi oblíbeným závodem. Zatím poslední ročník se konal v roce 2002 a v současné době se nezdá, že by měl být obnoven.