Lipenská výzva 2022 proběhla ve skvělé atmosféře

Po červencovém zlatém hřebu sezóny, koloběžkovém Mistrovství světa v Estonsku, přišel začátkem srpna, ve dnech 5. -7. 8. 2022, další domácí vrchol – Český Eurocup, MČR ve sprintu a zároveň všechny závody i jako 3. kolo České Rollo ligy. A to vše v již tradiční destinaci v Lipníku nad Bečvou v rámci LIPENSKÉ VÝZVY.

Pořadatelský tým si pro závodníky připravil pořádně náročný sportovní víkend.
Pátek patřil jako obvykle sprintům na 400 m, které byly vypsány jako MČR.
V sobotu pak bylo pro účastníky připraveno kritérium a štafety.
V neděli byl na programu dlouhý závod.
Sobotní a nedělní závody byly společně zařazeny do seriálu EuroCUPu.

Hojná účast potvrzuje, že se závodníkům v Lipníku líbí a Lipenská výzva stala součástí jejich závodních kalendářů. Na páteční sprinty bylo přihlášeno 110 závodníků všech věkových kategorií. O víkendu byla závodní účast ještě vyšší a na startu se potkalo celkově 161 závodníků a závodnic.

Páteční sprinty se jely na atletickém stadionu v Lipníku nad Bečvou.
Za úmorného horka předváděli všichni závodníci, od těch nejmenších až po závodnické matadory na koloběžkách, neskutečné výkony. Ve všech rozjížďkách se bylo na co dívat a závodníci urputně bojovali o každý metr lipenského tartanu.
Absolutně nejrychlejší byl domácí závodník Roman Matyáš (TŘISTA60) s časem 41,48 s (podle dostupných informaci se jedná o nejlepší dosažený čas na 400 metrů). Druhý
skončil junior Tomáš Sedlář (KOSTKA RACING) v závěsu se třetím Ladislavem Bartůňkem (ULTIMA K.Lap Team).
V ženách byla nejrychlejší Adéla Zapletalová (1. KK Lipník nad Bečvou), druhá skončila
Kamila Peštová (PSP klub koloběhu Plzeň) a bronz si odnesla domácí závodnice Andrea Zbožková (TŘISTA60).

Probuzení do sobotního deštivého rána nebylo pro závodníky ani pořadatele moc příjemné, ale pořadatelský tým dokázal vše zvládnout a připravit tratě v centru města na Osecké ulici pro kritérium a štafety.
Už při startu prvních závodníků naštěstí pršet přestalo, takže se diváci mohli opět těšit skvělými výkony všech, kteří vyjeli na trať.
Nejrychlejší v technickém kritériu byla opět domácí “střela” Roman Matyáš (TŘISTA60), který s přehledem zvítězil. Druhý skončil Tomáš Pelc (ULTIMA K.Lap Team) a třetí pak nadějný junior Tomáš Sedlář (KOSTKA RACING).
V ženské kategorii se sváděl tvrdý souboj, z něhož vítězně vyšla Adéla Zapletalová (1. KK Lipník nad Bečvou), která předstihla druhou Kristýnu Frýzovou (TŘISTA60) a třetí Andreu Zbožkovou (TŘISTA60).
Aby si mohli závodníci trošku vydechnout a pořadatelé nevyšli z tempa, konal se v prostoru mezi kritériem a štafetami závod pro nejmenší děti na odrážedlech. Starší a pokročilí pak změřili síly v hobby závodu.
Podvečerní štafety vyhráli v žácích smíšená štafeta ve složení Richard Pešek, Matyáš Svoboda a Judita Fantová. V kadetech urvali zlato Marek Sázel, Petra Zahradníková, Filip Krečmer (Kostka Racing).
V ženách byla nejrychlejší štafeta ve složení Andrea Zbožková, Kristýna Frýzová a Štěpánka Lubovská (TŘISTA60).
V mužích po urputné a vyrovnaném boji vyhrála štafeta ve složení Tomáš Pelc, Ladislav
Bartůněk a Pavel Remeš
(ULTIMA K.Lap Team).

Neděle již byla opět ve znamení slunečného, i když větrného počasí, a tak závodnici mohli bojovat na dlouhé trati o další body. I přes náročné dva dny nebyla na závodnících vidět únava, takže se opět bojovalo ze všech sil až do samotného cíle. Závodníky podporovalo i domácí divácké zázemí, protože několikrát projížděli středem osady Nové Dvory. Dlouhým závodem byl završen zlatý hattrick Romana Matyáše, který proletěl cílem s velkým náskokem před druhým Tomášem Pelcem a třetím Janem Ondruškou.
Mezi ženami se nejlépe s nástrahami trati poprala Kristýna Frýzová, jen těsně za ní si pro
stříbro dojela Andrea Zbožková a bronz připadl Adéle Zapletalové.

Velké poděkování patří za předvedené výkony všem závodníkům, od nejmenších až po ultraveterány.
Obrovské díky pak patří celému pořadatelskému týmu, který pro závody obětuje krev, pot a slzy. V neposlední řadě také komentátorovi Vašku Liškovi, který se už stal neodmyslitelnou součástí Lipenské výzvy.