ME v koloběhu a 4. kolo Rollo ligy 2019 v Račicích je minulostí

Poslední víkend v červenci 2019, tj. od pátku 26. 7. do neděle 28. 7. 2019, se konal v areálu Labe Aréna Račice KickFest 2019 – 4. kolo Rollo ligy 2019 a současně Mistrovství Evropy v koloběhu i EuroCup.

Pátek 26. července

Páteční program byl vyhrazený sprintům ve všech kategoriích, tj. přípravka, žáci, kadeti, ženy, junioři, senioři, masters, veteráni a ultraveteráni.
Celkem se na start nejkratšího závodu – přípravka 200 m, žáci a kadeti 500 m, ostatní 850 m – postavilo 163 závodníků.
V nejprestižnější kategorii mužů a žen ovládli první pozice ve sprintu závodníci z Nizozemska: muži první místo Ringoir Adriaan (NL – klub Stepteam Rotterdam), ženy Reijne Rossane (NL- klub Team Versekip.nl). V mužích teprve druhou a třetí pozici získali Kulka MichalMatyáš Roman (oba za klub TRISTA60).
U žen posbírali nejvíc medailí Nizozemky: první místo již zmíněná Reijne Rossane, druhé Fryzová Kristina (klub Bokolobka tým Ostrava) a třetí Olthof Fiona (klub Stepteam Twente).

Výsledky ve sprintech.

Sobota 27. července

Sobotní program byl opět nabitý závody: jelo se kritérium na 7 a 12 km, odpoledne pak oblíbené štafety.
Kritérium na 12 km zajela nejlépe s časem 27:27.27 Fryzová Kristina (klub Bokolobka tým Ostrava), která těsně porazila Nizozemky Reijne RosanneOlthof Fiona, a získala tak zlatou medaili z Mistrovství Evropy.
Za muže si zlatou medaili z ME v koloběhu 2019 odvezl Nizozemec Ringoir Adriaan (klub Stepteam Rotterdam), který časem 25:26.17 porazil druhého Michala Kulku (klub TRISTA60). Třetí místo v kritériu mužů patří Michalovi Jarůškovi (klub Yedoo team).

Sobotní odpoledne patřilo časovce handbiků, která se jela v rámci Českého poháru handbike.
Osobně jsem byl překvapen dosahovanými rychlostmi – nejrychlejší závodník měl průměrnou rychlost na patnáctikilometrové trati 40 km/h – a samozřejmě výkony závodníků, kteří se dokázali poprat i se záludnostmi v podobě mírného stoupání po ostré zatáčce.

Štafetové závody koloběžkových týmů patří k oblíbeným disciplínám. Jelo se 20 minut plus jedno kolo.
V kategorii mužů zvítězila štafeta TRISTA60 ve složení Pavel Jan, Kulka Michal, Matyáš Roman.
Kategorii štafety žen vyhrál nizozemský tým ve složení Olthof Fiona, Zuiddam Wenda, Reyne Rosanne.

Výsledky všech sobotních závodů.

Neděle 28. července

Mobilní moderátorské stanoviště

Poslední den závodů v koloběhu patřil tzv. dlouhým závodům: Trať 35 km jedou muži junioři a ultraveteráni, ženy juniorky, seniorky, masters, veteránky a ultraveteránky. Nejdelší trať 45 km pak muži senioři, masters a veteráni.

Dopolední závod žen byl soubojem mezi favoritkami z Nizozemska a Česka, konkrétně závodnicemi Reijne, Olthof a Fryzová. Zaslouženě zvítězila Fiona Olthof časem 01:21:58.78, před druhou Kristinou Fryzovou a třetí Rosanne Reijne.

Závodu mužů na 45 km byl překvapivý vítězstvím ruského závodníka Lva Kucherova (čas 01:29:25.49), který v závěrečném finiši překonal Tomáše Pelce (klub Ultima K.Lap Team, čas 01:29:33.80). Na třetím místě dojel Michal Kulka (klub TRISTA60) s časem 01:32:11.05.

Výsledky nedělních závodů.

Závěr

Myslím si, že všechny účastníky a hlavně závodníky prověřilo horké počasí po všechny dny.
V hlavních kategoriích se stala nejúspěšnější závodnicí Mistrovství Evropy Češka Kristina Fryzová, která si odvezla hned 3 cenné kovy – 1x zlato a 2x stříbro.

Mužům v Račicích vládl Nizozemec Adriaan Ringoir, který má dvě vítězství: ve sprintu a kritériu.
Úspěšných českých závodníků v dalších věkových kategoriích od žáků po ultraveterány je podstatně více. Česká koloběžková základna se postupně rozrůstá a to je nejlepší zpráva, i když zároveň smutná: Jsme tak silní a početní zatím jediní na světě.

Krátká reportáž  z Mistrovství Evropy v koloběhu na TV Nova (poslední reportáž od času 37:35).

Český svaz koloběhu jako partner a garant soutěže rovněž děkuje organizátorům za skvěle zvládnutou akci, která již patří do kalendáře nejvyšších koloběžkových soutěží. Těšíme se na příští rok.

Za měsíc nás čeká EC v Rakousku.
Příští rok se v polovině července bude konat Mistrovství světa v koloběhu, které se pojede v Estonsku.