Veni, vidi, vici – EC Italy 2022, Bibione

Malebné prázdninové městečko Bibione přivítalo o víkendu 22. – 23. října 2022 účastníky posledního kola mezinárodního poháru EuroCup 2022. V létě pulzující, avšak teď ospalé italské ulice ožily průjezdy závodníků z Německa, Rakouska, Španělska, Slovenska, Kolumbie, Česka a domácí Itálie.

Organizace jednotlivých závodů byla „zajímavá“. Z našeho pohledu zmatená, ale dle italského „no problém“ dopadla nakonec vždy dobře. Tratě se upravovaly na poslední chvíli a časový rozvrh se domlouval až na místě. Italové však byli velmi přátelští, k českým závodníkům přistupovali s velkým respektem.

V sobotu dopoledne italové naplánovaly 400 m sprinty na místním velkém parkovišti vedle lunaparku. Široká rovinka s asfaltovým povrchem byla rozdělena na 5 pruhů, kde nejčastěji čtveřice závodníků zápolily v kvalifikačních jízdách, později v semifinále se po dvojicích postupovalo do finále. I přes větrné a docela teplé počasí se dosahovalo pěkných časů.
Nejrychlejší Roman Matyáš porazil v čase 43,07 s druhého Tomáše Sedláře o 58 setin. Třetí nejrychlejší čas 45,21 s vytvořil kadet Filip Krečmer.
Nejrychlejší ženou byla Andrea Zbožková s časem 50,02 s.

Odpolední kritérium bylo postavené v krásných ulicích města, kde asfaltový povrch s „boulema“, pískem z pláže, listí a jehličí střídaly kostky všech velikostí. Při rychlých průjezdech však nebylo čas na romantiku. Vítr sílil a obloha se zatahovala. Po vlažném zahájení jízdy mužů se po zrychlení oddělila očekávaná čtveřice našich reprezentantů, kde v závěrečném finiši o pověstnou galusku Tomáš Sedlář porazil Romana Matyáše. Těsně za nimi třetí místo obsadil do poslední chvíle bojující Tomáš Pelc a kousek dál čtvrtý Ladislav Bartůněk.
Za silného deště zvítězila v závodě žen Krystína Frýzová v cíli nad Andreou Zbožkovou, s dvouminutovým odstupem na třetím místě dojela Endora Marcato z Itálie.

V neděli se počasí udobřilo. Přestalo foukat, polojasná obloha a teplota vzduchu 22 st. zpříjemnila maratonské zápolení závodníků. Teprve ráno nově vytvořená trať byla označená cedulkami se šipkami, kdy si někteří závodníci teprve při průjezdu prvním kolem ujasňovali kudy trať vede.
V závodě žen bez účasti Kristíny Frýzové jednoznačně excelovala Andrea Zbožková. Když se v prvním kole zbavila italky Endory Marcato, v druhém kole díky organizaci italů „zakufrovala“ (nebo si odskočila do butiku na nákup) a znovu z pátého místa začala dohánět soupeře. Nakonec před italkou vyhrála o tři minuty a další minutu před Rakušankou Cinderellou Kugler.
V dlouhém závodu mužů se opakoval scénář sobotního kriteria. Těsný nervy drásající cílový sprint pro sebe opět těsně získal Tomáš Sedlář před druhým Romanem Matyášem a třetím Tomášem Pelcem. Čtvrté místo získal Richard Pešek opět těsným finišem před jinak vynikajícím Andreasem Böhmem z Německa.

Vyhlašování vítězů a závěrečné focení ukončilo italské kolo Eurocupu. Italové udělali hezkou tečku za letošní koloběžkovou sezonou.

Kompletní výsledky najdete na této stránce.