EuroCUP a finále Rollo ligy 2023 v Konstantinových Lázních

49. ročník Rollo ligy v sobotu 23. a neděli 24. září 2023 v Konstantinových Lázních ukončil letošní sezonu této koloběžkové soutěže.

Finále Rollo ligy bylo současně EuroCUP CZECHIA 23.-24.9 2023 ZLATÁ KOLOBĚŽKA a testem tratí kritéria a dlouhého závodu před Mistrovstvím světa na koloběžkách, které budou Konstantinovy Lázně a Plzeň hostit v roce 2024, viz webové stránky.

Závod od závodu bojovali závodníci o co nejlepší umístění, nebo jen pro dobrý pocit z odvedeného výkonu. Kategorie byly kvalitně obsazené: od elitních borců až po hobby jezdce.
Zúčastnilo se celkem 140 závodníků, každý měl svého soupeře.

Jedinečné zázemí kempu La Rocca v těsné blízkosti závodní trasy jako vždy zařídilo naprosto bezvadnou atmosféru a pohodu.

Sobotní kritérium přineslo v hlavním závodu mužů dominanci Romana Matyáše (TŘISTA60) a za ním dramatický finiš, v němž druhé místo obsadil Radek Maixner a třetí dojel Jiří Chmelík (oba Koloběžci Pardubice).
V hlavním závodu kritéria žen s ultraveterány se jasnou vítězkou stala Andrea Zbožková (TŘISTA60) před druhou Kamilou Peštovou (PSP Klub Koloběhu Plzeň) a třetí místo v kategorii žen obsadila celkově čtvrtá Petra Fořtová (Sokol Kunvald). a Celkově třetím v kritériu byl německý ultraveterán Roland Wiesmaier.

Dlouhý závod byl po letošní změně na programu v neděli a hlavně na nové obtížnější a techničtější trase ve fantastických přírodních kulisách.
Jak to vypadá z velkého množství pochvalných ohlasů, většina účastníků byla z nového šestikilometrového okruhu přes jeho náročnost nadšená.

Po závodech přípravky a žáků dostali privilegium prvního závodu na celém 6 km okruhu (tj. 4 okruhy v celkové délce 24 km) ženy s ultraveteráni.
Vítězkou se stala opět Andrea Zbožková (TŘISTA60) před druhou Petrou Fořtovou (Sokol Kunvald) a třetí místo obsadila Kamila Peštová (PSP Klub Koloběhu Plzeň).

Dlouhý závod mužů na 30 km (5 okruhů) přinesl zajímavou podívanou a napínavý příběh na čele závodu.
Od čtvrtého okruhu už o vítězství bojovala pouze dvojice Karel Cvalín (PSP Klub Koloběhu Plzeň) a Tomáš  Zíma (COCCONi), následovaná s odstupem Romanem Matyášem a Radkem Maixnerem. Nakonec své první ligové a EuroCUPové vítezství získal Tomáš Zíma (COCCONi), před Karlem Cvalínem (PSP Klub Koloběhu Plzeň) a  třetím Romanem Matyášem (TŘISTA60)

Výsledky všech závodů a kategorií ke stažení najdete na této stránce.

Zvítězit v závodu mohou sice jen někteří, ale stoprocentně vyhráli všichni: závodnici, doprovod i diváci. Zkrátka všichni, co zažili pozitivními emocemi nabitý program – Zlaté koloběžky Konstantinovy Lázně 2023.

Ředitel závodu Petr Pešta z pořádajícího klubu dodává:

Na neděli jsme přes náročné úřední povolování připravili novou trasu dlouhého závodu, která mně osobně už několik let v koloběžkovém sportu chyběla. Trasu, co vyžaduje jistou technickou zdatnost a samozřejmě i fyzickou připravenost. A všichni startující v neděli okruh zvládli. Vím jen o jednom odřeném lokti.
Jinak letošní Zlatá koloběžka Konstantinovy lázně 2023 byla ryzí esence závodního koloběhu. Závodní koloběžky postavené na míru včetně karbonových speciálů, pohodlné univerzálky. Výkonnostní sportovci, hobíci, malé děti, žáci, krásné studentky, zralé ženy, mladí muži a ostřílení matadoři. Chuť cestovat na závody stovky i tisíce kilometrů, pro radost z pohybu, vůle podat maximální výkon bez vidiny materiálního a finančního zisku, jen pro setkání s lidmi podobného ražení a sdílenou radost pro jízdu na stupátku mezi dvěma koly.

V “Konstantinkách” skončil tedy už 49. ročník Rollo ligy, naprosto jedinečné a nejstarší soutěže na světě. Příští rok oslaví Rollo liga 50. ročník.
Od vzniku Rollo ligy v roce 1968  je potřeba tuto jedinečnou nehmotnou věc chránit a pečovat o ni. Je stále křehká a letošní čtyři ligová kola jen se třemi pořadateli jsou toho důkazem.
Važme si tedy všech našich obětavých pořadatelů, kterým tímto za celý Český svaz koloběhu děkujeme.

Jak celkově 49. ročník Rollo ligy dopadl, kdo a jaké týmy se staly absolutními mistry ČR, stejně jako kompletní výsledky EuroCUPu 2023 rozvedeme v samostatném článku.