Reportáž z Mistrovství ČR 2023, EuroCUPu a 3. kola Rollo ligy v Lipníku nad Bečvou

Hned první srpnový víkend, ve dnech 4.-6. 8. 2023, proběhl domácí vrchol koloběžkových závodů: Mistrovství ČR 2023 ve sprintu, kritériu, štafetách a dlouhém závodu.
MČR bylo zároveň prvním českým EuroCUPem, kdy finále EC se bude konat v září v Konstantinových lázních.

Pořadatelský tým si pro závodníky připravil náročný sportovní víkend.
Pátek patřil jako obvykle sprintům na 400 m.
V sobotu pak bylo pro účastníky připraveno kritérium a štafety.
V neděli byl na programu dlouhý závod.

Vysoká účast potvrzuje, že se závodníkům v Lipníku nad Bečvou líbí a Lipenská výzva se stala součástí jejich závodních kalendářů. Celkově se všech závodů zúčastnilo 191 závodníků a závodnic.
Velkou výpravu před Mistrovstvím Evropy v koloběhu 2023, které proběhne hned na začátku září v Itálii, přivezli Italové. Dále byli na startu také závodníci z Polska, Slovenska, Německa a Rakouska.

Páteční sprinty se tradičně jely na atletickém stadionu v Lipníku nad Bečvou.
Letos se závodilo za poměrně chladného počasí a nakonec i mrholení, které některým závodníkům na neudržovaném tartanu způsobovalo proklouzávání odrazu. Pro všechny závodníky však podmínky relativně shodné, byť v některých drahách bylo mechu víc.
Ve všech rozjížďkách se bylo na co dívat a závodníci urputně bojovali o každý metr lipenského tartanu. Absolutně nejrychlejší pak byl domácí závodník Roman Matyáš (TŘISTA60), druhý skončil Tomáš Sedlář (KOSTKA RACING) a třetí Kryštof Baxa (PSP Klub koloběhu Plzeň).
V kategorii žen byla nejrychlejší Adéla Zapletalová (1. KK Lipník nad Bečvou), druhá skončila Andrea Zbožková (TŘISTA60) a bronz si odnesla Amálie Vinohradníková (KOSTKA RACING).
Tady se podívejte, jak dopadly veškeré rozjížďky a kategorie.

Celou sobotu doslova strašil český šampionát déšť, ale příroda má koloběžkáře ráda, nakonec nezapršelo.
Městské technické tratě v centru města na ulici Osecká, proto zůstaly pro kritérium i štafety suché. Diváci se opět mohli těšit skvělými výkony všech, kteří vyjeli na trať.
Nejrychlejší v kritériu byla opět domácí střela Roman Matyáš (TŘISTA60), který s přehledem zvítězil. Druhý skončil Tomáš Zíma (COCONi) a třetí nadějný veterán Patrik Krečmer (KOSTKA RACING).
Ženy sváděly v kritériu tvrdý souboj, z něhož vítězně vyšla Adéla Zapletalová (1. KK Lipník nad Bečvou), která předstihla druhou Andreu Zbožkovou (TŘISTA60) a třetí Petru Fořtovou (TJ Sokol Kunvald).

Aby si mohli závodníci trošku vydechnout a pořadatelé nevyšli z tempa, konal se v prostoru mezi kritériem a štafetami závod pro nejmenší děti na odrážedlech.
Starší a pokročilí pak změřili síly v hobby závodu.

Kvůli hrozícímu dešti se posunuly závody ve štafetách.
Ženskou kategorii vyhrála nejrychlejší štafeta BKG (E.Ondrušková, Davídková, Pytelová), těsně před druhou štafetou Lipník Dragons (E. Onderková, T. Dvořáková, A. Legátová) a třetí štafetou PSP Klub koloběhu Plzeň (K. Peštová, Hrdonková, M. Kadlecová).
V kategorii mužů po urputném boji vyhrála štafeta KOSTKA RACING (Sedlář, Sázel, P, Krečmer) před štafetou TŘISTA60 (Matyáš, Fanta, R. Pešek) a na třetím místě dojela štafeta PSP Klub koloběhu Plzeň (Pešta, Šmíd, Cvalín).
Výsledky opět najdete na stránkách časomíry.

V neděli závody již silně poznamenal celodenní déšť. Na srpen bylo velké chladno. I přes náročné dva závodní dny a navršenou únavu se přesto bojovalo ze všech si až do samotného cíle.
Dlouhým závodem byl završen domácí zlatý hattrick a Roman Matyáš (TŘISTA60) potřetí proletěl cílem s velkým náskokem před druhým rovněž nadějným veteránem Radkem Maixnerem (Koloběžci Pardubice) a třetím Janem Ondruškou (BKG).
Za ženy se nejlépe s nástrahami trati a suveréně poprala domácí Andrea Zbožková (TŘISTA60), s odstupem si ve finiši pro stříbro dojela Adéla Zapletalová před třetí Amálií Vinohradníkovou (KOSTKA RACING).

Kompletní výsledky dlouhého závodu a české části EuroCUPu a MČR, zkrátka všech závodů 3. kola Rollo ligy 2023 najdete i ke stažení na těchto stránkách.

Velké poděkování za předvedené výkony patří všem závodníkům, od nejmenších až po ultraveterány. Obrovské díky patří celému pořadatelskému týmu, v neposlední řadě také komentátorovi Vašku Liškovi, který se už stává neodmyslitelnou součástí téměř všech koloběžkových závodů, zvlášť Rollo ligy.

Na závěr zde s dovolením sdílíme odkaz na pěknou fotogalerii Jiřího Kubínyi.